11. A researcher finds a correlation of r = 0.60between IQ and creativity scores
ID: 2953720 • Letter: 1
Question
11. A researcher finds a correlation of r = 0.60between IQ and creativity scores for a sample of n = 20 collegestudents. Using these data, the researcher computes theregression equation for predicting creativity from IQ. (HELP: do not know how to set up a regression equation. TKS.)a) What percentage of the variance in creativity scores ispredicted from IQ, and what percentage is not predicted?
b) If SSy = 10, does the regression equation predict asignificant proportion of the variance in creativity?
c) If SSy = 100, does the regression equation predict asignificant proportion of the variance in creativity.
PLEASE HELP: I think in b) and c) the F-ratios are identical (ie.significant), thus SSy has no effect on the significance of theregression equation. AM I RIGHT FOR THIS PORTION OF THE ABOVEQUESTION? REALLY APPRECIATE YOUR HELP. THANKS>
Explanation / Answer
a) Since r = 0.60, when r2=0.36. So, we can saythat 36% of the variation in creativity scores is predicted fromIQ. And 64% of the variation can not be applied. b) and c) We must use F-statistic to predict a signficant proportion ofthe variance in creativity. If Fcal>Ftab it is signficnat, otherwise not.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.