Score: 0 of 1 pt 20 of 24 (16 complete) V Score: 60.42%, 14.5 3.3.25 Question He
ID: 2949793 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 20 of 24 (16 complete) V Score: 60.42%, 14.5 3.3.25 Question Help The table below shows the results of a survey that asked 2880 people whether they are involved in any type of charity work. A person is selected at random from the sample. Complete parts (a) through (e), TotalP 1482 1398 2880 Frequently Male 225 Female209 Occasionally 458 440 898 Not at all 799 749 1548 Total434 (a) Find the probability that the person is frequently or occasionally involved in charity work P(being frequently involved or being occasionally involved)- Round to the nearest thousandth as needed.)Explanation / Answer
Total no. of people FREQUENTLY involved = 434
Total no. of people OCCASIONALLY involved = 898
Total no. of people NOT AT ALL involved = 1548
Total no. of people = 2880
Method 1:
P(being frequently or ocassionally involved ) = (Total no. of people FREQUENTLY involved + Total no. of people OCCASIONALLY involved)/(Total no. of people) = (434+898)/2880 = 0.4625
Method 2:
P(being frequently or ocassionally involved ) = 1 - P(not being frequently or ocassionally involved ) = 1 - (Total no. of people NOT AT ALL involved)/(Total no. of people) = 1 - 1548/2880 = 0.4625
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.