Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A “quart” of 5W40 motor oil has 946 mL, on average, with a standard deviation of

ID: 2948755 • Letter: A

Question

A “quart” of 5W40 motor oil has 946 mL, on average, with a standard deviation of 14 mL. Assuming a normal distribution,
A) What percentage of motor oill falls within 2 standard deviation?
B) How many milliliters of motor oil fall within 2 standard deviation?
C) What percentage of motor oils falls within 3 standard deviation?
D) How many milliliters of motor oil fall within 3 standard deviation?
Work shown would be greatly appreciated! Printed Name A "quart" of 5W40 motor oil has 946 mL, on average, with a standard deviation of 14 mL. Assuming a normal distribution, 1) a) b) c) d) What percentage of motor oil falls within 2 standard deviation? How many milliliters of motor oil fall within 2 standard deviation? What percentage of motor oil falls within 3 standard deviation? How many milliliters of motor oil fall within 3 standard deviation? Answer a) Answer b) Answer c) Answer d)

Explanation / Answer

a) Area within 2 standard deviations = 95.44% from p-value table

b) Number of mililitres = 2* z* standard devaiotn = 2*2 *14 = 56

cc) Area within 2 standard devaiton= 99.74% from p-value tbale

d) Number of mililiters = 2*3* 14 = 84

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote