A young work crew is trying to quickly finish sorne touch-up painting to complet
ID: 1775621 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish sorne touch-up painting to complete a job. Rather than setting up secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a § 47 m work plank weighs 112 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.00 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc 3.54 kg, which he places 0.265 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 4.70 x 10P N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g 9.81 mis, Number [90693 | N W, = |Explanation / Answer
here,
length of plank , L = 9.47 m
weight of plank , w1 = 112 N
x = 4 m
mass of paint can, mc = 3.54 kg
y = 0.265 m
force supplied by worker B , Fb = 470 N
let the weight of worker A be Wa
taking moment of force about the hinge
W1 * ( L/2) + mc * g * ( L - x + y) + Wa * ( L - x) - Fb * L = 0
112 * (9.47/2) + 3.54 * 9.81 * ( 9.47 - 4 + 0.265) + Wa * ( 9.47 - 4) - 470 * 9.47 = 0
solving for Wa
Wa = 680.3 N
the weight of worker A is 680.3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.