Problem 9: There is a 15% probability that a certain type of laser diode has eff
ID: 2947317 • Letter: P
Question
Problem 9: There is a 15% probability that a certain type of laser diode has efficiency below 0.3 mW/mA. These didoes perform independently. (a) If 2 diodes are used, find the probability that both have efficiency below 0.3 mW/mA. (keep 4 decimal places) (b) f 2 diodes are used, find the probability that both do not have efficiency below 0.3 mW/mA. (keep 4 decimal places) (b) ) If 3 diodes are used, find the probability that 1st has efficiency below 0.3 mW/mA while other two do not have efficiency below 0.3 mW/mA.(keep 4 decimal places)Explanation / Answer
a) Probability that both have a efficiency below 0.3 mW / mA
= Probability that first one has lower efficiency * Probability that the second one has lower efficiency
= 0.15*0.15
= 0.0225
Therefore 0.0225 is the required probability here.
b) Probability that both do not have lower efficiency
= 1 - Probability that both have a lower efficiency
= 1 - 0.0225
= 0.9775
Therefore 0.9775 is the required probability here.
c) The required probability here is computed as:
= 0.15*(1 - 0.15)2
= 0.108375
Therefore 0.1084 is the required probability here. (Rounded to 4 decimal places )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.