Problem 9.34 A 0.060-kg tennis ball, moving with a speed of 4.3 m/s , has a head
ID: 1603348 • Letter: P
Question
Problem 9.34
A 0.060-kg tennis ball, moving with a speed of 4.3 m/s , has a head-on collision with a 0.10-kg ball initially moving in the same direction at a speed of 2.6 m/s .
Part A
Assuming a perfectly elastic collision, determine the speed of each ball after the collision.
Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answers using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the direction of tennis ball after the collision.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Determine the direction of 0.10-kg ball after the collision.
Problem 9.34
A 0.060-kg tennis ball, moving with a speed of 4.3 m/s , has a head-on collision with a 0.10-kg ball initially moving in the same direction at a speed of 2.6 m/s .
Part A
Assuming a perfectly elastic collision, determine the speed of each ball after the collision.
Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answers using two significant figures.
vtennis ball, vball = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the direction of tennis ball after the collision.
Determine the direction of tennis ball after the collision. The tennis ball moves in the direction of its initial motion. The tennis ball moves in opposite direction.SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Determine the direction of 0.10-kg ball after the collision.
Determine the direction of 0.10- ball after the collision. The ball moves in the direction of its initial motion. The ball moves in opposite direction.Explanation / Answer
m1(tennis) = 0.06 kg m2(ball) = 0.1 kg
speeds before collision
v1i = 4.3 m/s v2i = 2.6 m/s
speeds after collision
v1f = ? v2f = ?
initial momentum before collision
Pi = m1*v1i + m2*v2i
after collision final momentum
Pf = m1*v1f + m2*v2f
from momentum conservation
total momentum is conserved
Pf = Pi
m1*v1i + m2*v2i = m1*v1f + m2*v2f .....(1)
from energy conservation
total kinetic energy before collision = total kinetic energy after collision
KEi = 0.5*m1*v1i^2 + 0.5*m2*v2i^2
KEf = 0.5*m1*v1f^2 + 0.5*m2*v2f^2
KEi = KEf
0.5*m1*v1i^2 + 0.5*m2*v2i^2 = 0.5*m1*v1f^2 + 0.5*m2*v2f^2 .....(2)
solving 1&2
we get
v1f = ((m1-m2)*v1i + (2*m2*v2i))/(m1+m2)
v1f = ( (0.06-0.1)*4.3 + (2*0.1*2.6))/(0.06+0.1)
V1f = 2.175 m/s
v2f = ((m2-m1)*v2i + (2*m1*v1i))/(m1+m2)
v2f = ( (0.1-0.06)*2.6 + (2*0.06*4.3))/(0.06+0.1)
v2f = 3.875 m/s
part(A)
Vtennisball = 2.2 m/s
Vball (v2f) = 3.9 m/s
part(B)
The tennis ball moves in the direction of its initial motion.
part(D)
The ball moves in the direction of its initial motion.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.