A manufacturer produces piston rings for an automobile engine. It is known that
ID: 2946034 • Letter: A
Question
A manufacturer produces piston rings for an automobile engine. It is known that ring diameter is normally distributed with ? = 0.001 millimeters. A random sample of 15 rings has a mean diameter of x = 74.160. Construct a 99% two-sided confidence interval on the true mean piston diameter and a 95% lower confidence bound on the true mean piston diameter. Round your answers to 3 decimal places. (a) Calculate the 99% two-sided confidence interval on the true mean piston diameter. (b) Calculate the 95% one-sided lower confidence interval on the true mean piston diameter.Explanation / Answer
a)
CI for 99%
n = 15
mean = 74.16
t-value of 99% CI = 2.9768
std. dev. = 0.0010
SE = std.dev./sqrt(n)
= 0.001/sqrt(15)
= 0.00026
ME = t*SE
= 2.9768*0.00026
= 0.00077
Lower Limit = Mean - ME = 74.16 - 0.00077 = 74.15923
Upper Limit = Mean + ME = 74.16 + 0.00077 = 74.16077
99% CI (74.159 , 74.161)
b)
CI for 90%
n = 15
mean = 74.16
t-value of 95% CI = 1.7613
std. dev. = 0.0010
SE = std.dev./sqrt(n)
= 0.001/sqrt(15)
= 0.00026
ME = t*SE = 1.7613*0.00026 = 0.00045
Lower Limit = Mean - ME = 74.16 - 0.00045 = 74.15923
95% CI (74.16, infinte )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.