Determine if the finite correction factor should be used. If so, use it in your
ID: 2936382 • Letter: D
Question
Determine if the finite correction factor should be used. If so, use it in your calculations when you find the probability In a sample of 800 gas stations, the mean price for regular gasoline at the pump was $2.813 per gallon and the standard deviation was $0.009 per gallon. A random sample of size 55 is drawn from this population. What is the probability that the mean price per gallon is less than $2.811? The probability that the mean price per gallon is less than $2.811 is (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
Solution:- The probability that the mean price per gallon is less than $2.811 is 0.0475
Explanation:-
mean = $2.813,sd = $0.009, n = 55
P(X < 2.811) = P(Z < (2.811 - 2.813)/(0.009/Sqrt55))
= P(Z < -0.002/0.0012)
= P(Z < -1.6667)
= 1 P(Z < 1.6667)
= 10.9525
= 0.0475
The probability that the mean price per gallon is less than $2.811 is 0.0475
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.