The number of defective items produced in a week by each of 5 different producti
ID: 2935559 • Letter: T
Question
The number of defective items produced in a week by each of 5 different production lines (called A B C D and E ) is as follows A B C D E Total 15 27 31 19 11 103 This data will be used to test if the lines are of equal quality, i.e. H0:p1=p2=p3=p4=p5=0.2H0:p1=p2=p3=p4=p5=0.2.
The p-value for this test is 0.0096. What are the appropriate decision and conclusion at the 1% significance level?
Select one or more: We reject the null hypothesis.
We cannot reject the null hypothesis.
There is evidence that the production lines are not of equal quality.
There is not enough evidence to say that the production lines are not of equal quality.
Explanation / Answer
Reject the null hypothesis if p-value is less than significance level
Do not reject reject null hypothesis if p-value is greater than significance level
Given p-value = 0.0096
Significance level = 1/100 = 0.01
0.0096 < 0.01 p-value is less than significance level ; therefore reject null hypothesis.
Null hypothesis : Ho : p1=p2=p3=p4=p5 = 2; which the test is rejecting
Concludes that there is evidence that the production lines are not equal quality
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.