MTH 101 OL2 Statistics and ProbabilityI Homework: Sec. 5.5 Score: 0 of 1 pt 5.5.
ID: 2935300 • Letter: M
Question
MTH 101 OL2 Statistics and ProbabilityI Homework: Sec. 5.5 Score: 0 of 1 pt 5.5.23 9of11 (7 complete) randomly select 117 adults ages 18-29 and ask them if they use the Internet. A survey of adults ages 18-29 found that 92% use the Internet. You (a) Find the probability that exactly 110 people say they use the Internet. (b) Find the probability that at least 110 people say they use the Internet (c) Find the probability that fewer than 110 people say they use the Internet. (d) Are any of the probabilities in parts (a)-(c) unusual? Explain. Use a normal approximation to the binomial distribution if possible (a) P(x-110). [(Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
Normal approximation to Binomial distribution formula is -
Z = X - np / (sqrt(np(1-p))
a). P(X=110) = 0.1081
b). P(X>=110) = 0.1648
c). P(X<110) = 0.7272
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.