a. Use the one-mean t-interval procedure with the sample mean, sample size, samp
ID: 2934381 • Letter: A
Question
a. Use the one-mean t-interval procedure with the sample mean, sample size, sample standard deviation, and confidence level given below to find a confidence interval for the mean of the population from which the sample was drawn b. Obtain the margin of error by taking half the length of the confidence interval. C. Obtain the margin of error by using the formula tW2 . n=16 s-2 confidence level = 99% x=27 Click here to view Page 1 of the table of t-values with area alpha to its right. Click here to view Page 2 of the table of t-values with area alpha to its right. a. The 99% confidence interval about is 11 1 to (Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
Here' you go : the complete and correct explanation of the problem:
a. 99% confidence interval about Mu is ?
At df of 16-1 = 15 for a 2 tailed 99% confidence is 2.947.
We use the t distribution because the s is given, pop. dev is unknown and n<30.
Ci is given by :
= xbar +/- t*s/sqrt(n)
Subbing all values:
= 27 +/- 2.947*2/sqrt(16)
=25.527 to 28.474
b.
When margin of error taking half of length of confidence interval is : (28.474-25.527)/2 = 1.474
c.Margin of error is t*s/sqrt(n)
By the formula it is 2.947*2/sqrt(16) = 1.474
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.