5. : + 0001 6 points A hospital is trying to cut down on emergency room wait tim
ID: 2933445 • Letter: 5
Question
5. : + 0001 6 points A hospital is trying to cut down on emergency room wait times. It is interested in the amount of time patients must wait before being called back to be examined. An investigation committee randomly surveyed 70 patients. The sample mean was 1.5 hours with a sample standard deviation of 0.5 hours. l Previous Answers llowskylrteoStat1·PR040. My Notes Ask Your Teacher Which distribution should you use for this problem? (Enter your answer in the form z or t where df is the degrees of freedom.) t: 169 What information is needed to describe the distribution completely?Explanation / Answer
Given : n = 70
Sample mean = 1.5
Sample standard deviation = 0.5
Here , the population standard deviation is unknown
Therefore , use t distribution
Therefore , degrees of freedom = n - 1 = 70 - 1 = 69
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.