For The Most Recent yes × For The Most Recent Yeo Solved: For the most rec X ml
ID: 2933329 • Letter: F
Question
For The Most Recent yes × For The Most Recent Yeo Solved: For the most rec X ml ork Customers experiencing technicel difficulty with their Internet cabie hookup may call an 800 number for technical support kt takes the technician between 18 seconds and 10 minutes to resolve the problem. The distribution of this support time follows the uniform distribution s. What are the values for a and b in minutes? (Do not round your i intermediate calculations.) b-1. What is the mean time to resolve the problem? (Do not round your intermediete celculations. Round your answer to 2 decimal places.) b-2 Whot is the standard deviation of the time (Do notround your Intermediate ceculations Round your answet to 2 decimel places e to searchExplanation / Answer
Solution:(1)
Take time to technician to resolve the issue is 18 seconds to 600 seconds
so value of a in minutes
a=18/60 = 0.3 minutes
b= 10 minutes
Solution(2):
Mean time of Uniform distribution can be calculated as follows:
Mean = (a+b)/2
Mean = (0.3 + 10)/2
Mean = 10.3/2 = 5.15 minutes
Solution3:
Variance = (10-0.3)^2 /12
Variance = (9.7)^2 /12
Variance = 7.8408
SD = sqrt(7.8408)
SD = 2.8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.