For Questions 26-27 refer to the above figure on the left: R1 = 25 m and a = (3,
ID: 1772951 • Letter: F
Question
For Questions 26-27 refer to the above figure on the left: R1 = 25 m and a = (3,-4) m/s' at A and the rate of change of the speed is constant. The mass of the particle is 40 kg. (The -coordinate system is given in the figure.) Mr 26. What is the velocity at point A? A, v = (0,8.66) m/s B. v = (8.66,0) m/s C, v = (0,10) m/s D. v = (10,0) m/s E. v = (0,11.2) m/s AB, v = (112,0) m/s R,-R, /2 | 27. What is the centripetal acceleration at D? A. a = 14.6 m/s' B. a = 18.2 m/s2 c. a-19.2 m/s? D. a = 22.9 m/s2 E. a-29.1 m/s? AB, a = 36.3 m/s' AC, a = 38.5 m/s' AD. a = 45.7 m/s2Explanation / Answer
26) let speed be v,
Centripetal acceleration =v^2 /r
4 = v^2 /25
v = sqrt (25*4) = 10m/s
Option d is correct.
27) Magnitude if Tangential acceleration a = 3m/s^2
s = pi r/2 + pi*(r/2)/2 = pi*(25+12.5)/2 = 58.9 m
Using third equation of motion, v^2 = (u^2 + 2as)
= (10^2 + 2*3*58.9)
Centripetal acceleration = v^2 /r2 = (10^2 + 2*3*58.9)/12.5
= 36.3 m/s^2
Option AB is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.