An investor wants to invest his money in a fund which has maintained a steady va
ID: 2932917 • Letter: A
Question
An investor wants to invest his money in a fund which has maintained a steady value. A fund manager claims that one of his bond funds has maintained an average price of $17.00 with a variance of 0.22. In order to find out if the fund manager's claim is true, the investor samples the prices from 10 random days and finds a standard deviation of 0.1713 in the price. Can the investor conclude that the variance of the share price of the bond fund is different than claimed at = 0.05? Assume the population is normally distributed.
Step 3 of 5 : Determine the value of the test statistic. Round your answer to three decimal places.
PLEASE CLEARLY HIGHLIGHT THE FINAL ANSWER (THE TEST STATISTIC!!
Explanation / Answer
2 = 0.22
s = 0.1713
n = 10
Test statistic = (n - 1) * s2 / 2 = 9 * 0.17132 / 0.22 = 1.200 (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.