The owner of Britten’s Egg Farm wants to estimate the mean number of eggs produc
ID: 2928234 • Letter: T
Question
The owner of Britten’s Egg Farm wants to estimate the mean number of eggs produced per chicken. A sample of 19 chickens shows they produced an average of 21 eggs per month with a standard deviation of 7 eggs per month. (Use t Distribution Table.)
a-1. What is the value of the population mean? 21, It is unknown, OR 7
a-2. What is the best estimate of this value?
c. For a 95% confidence interval, what is the value of t? (Round your answer to 3 decimal places.)
d. Develop the 95% confidence interval for the population mean. (Round your answers to 2 decimal places.)
e-1. Would it be reasonable to conclude that the population mean is 17 eggs? No or Yes
e-2. What about 24 eggs? No or Yes
Explanation / Answer
A-1)It is unknown
A-2) best estimate of this value =21
c) for (n-1=18) degree of freedom and 95% CI ; t =2.101
d) for std error of mean =std deviation/(n)1/2 =7/(19)1/2 =1.606
therefore 95% confidence inteval =sample mean -/+ t*std error =17.63 ; 24.37
e-1) as 17 falls outside our confidence interval values; it is not reasonable ; No
e-2) as 24 falls inside our confidence interval values; it is reasonable ; Yes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.