The overall length of a piccolo is 26.0 cm. The resonating air column vibrates a
ID: 1681202 • Letter: T
Question
The overall length of a piccolo is 26.0 cm. The resonating air column vibrates as ina pipe open at both ends. (a) Find the frequency of the lowest note thata piccolo can play, assuming that the speed of sound in air is 340m/s.(b) Opening holes in the side effectively shortens the length ofthe resonant column. If the highest note a piccolo can sound is3500 Hz, find the distance betweenadjacent antinodes for this mode of vibration.
I Just need some where to start this one? (a) Find the frequency of the lowest note thata piccolo can play, assuming that the speed of sound in air is 340m/s.
(b) Opening holes in the side effectively shortens the length ofthe resonant column. If the highest note a piccolo can sound is3500 Hz, find the distance betweenadjacent antinodes for this mode of vibration.
I Just need some where to start this one?
Explanation / Answer
a ) Length of the piccolo is L = 26.0 cm speed of the sound in air is v= 340 m/s For open pipe fundamentalfrequency f = v / 2 L = 340 m/s / 2 ( 0.26 m) = 653 Hz b ) frequencyf = 3500 Hz Wavelength = v / f = 340 m/s / 3500 Hz =0.097 m distance betweenadjacent antinodes is d = / 2 = 0.097 m / 2 = 0.048mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.