A box contains 36 balls, 9 each in blue, green, red, and yellow. The 9 balls of
ID: 2927935 • Letter: A
Question
A box contains 36 balls, 9 each in blue, green, red, and yellow. The 9 balls of each color are numbered 1 through 9. A ball is randomly chosen from the box Find the probability that the ball has a number less than 7 on it or is green. O 0.917 O 0.125 0.167 O 0.750 Save Question 2 (1 point) A box contains 28 slips of paper. marked with the numbers 1 through 28 Two sips are randomly drawn from the box vithout eplacement D 00179 C 0.00265 t What is the probability of guessing the numbers on the two slips of paper? 0.00128Explanation / Answer
1)total number of balls =36
total numebr of balls with number less then 7 on it or green =6*3+9=27
therefore probability =27/36 =3/4 =0.750
2)probability og guessing =P( guessing first right*guessing second right) =(1/28)*(1/27)=0.00132
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.