Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

My Notes Ask Your Teacher Dylan asks for his lunch money every day from his moth

ID: 2926289 • Letter: M

Question

My Notes Ask Your Teacher Dylan asks for his lunch money every day from his mother. There is an 80% chance she has money to give him and if so, he gets $5. However, if she does not have money Dylan has to give her $2. whether Dylan gets $5 or gives out $26s independent from day to day. Let x equal the number of times Dylan gets money during a 5-day week. Let w·the total amount he gets/gives for lunch in a week. (When he gives money just make the amount negative a. As a function of x, what is w b. What is the expected value of x? c. What is the expected value of w? d. What is the probability thatS7 e. What is the probability that x >1? f. What is the standard deviation of ? g. What is the standard deviation of w? h. What is the probabiaty that W10 i What is the probabiity that w is within & standard deviation of its expected value? Add any comments below

Explanation / Answer

a. W = Earning for dylan - loss for dylan

W = 5X - 2 *(5-X) = 5X - 10 + 2X = 7X - 10

b. E(X) = 5 * 0.8 = 4

c . E(W) = E(7X -10) = 7 * E(X) - 10 = 28- 10 = 18

d. P(X =5) = 5C5 (0.8)5 = 0.3277

e. P(X >1) = 1 - P(0) - P(1) = 1 -  5C0(0.2)5  -  5C1 (0.2)4  (0.8)

= 0.9933

f. STD(X) = sqrt(5 * 0.8 * 0.2) = 0.8944

g. STD(W) = STD(7X -10) = 7 * STD(X) = 7 * 0.8944 = 6.261

h. P(W >10) , it will occur for X >=3

so, Pr(X >=3) = Pr (X = 3) + Pr(X =4) + Pr(X =5)

= 0.942

i. w within 1 standard deviation of its expected value.

LCL = 18 - 6.261 = 11.74

UCL = 18 + 6.261 = 24.261

that mweans W can be only 18

Pr(W = 18) = Pr( X = 4) = 5C4 (0.8)4 (0.2)2 = 0.4096

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote