Professor Shankar has made the following observation regarding students\' perfor
ID: 2924335 • Letter: P
Question
Professor Shankar has made the following observation regarding students' performance in ECE 361. 8. If a student reads the material ahead of the lecture, the student follows the lecture very well 95% of the time (student is ahead. If the student comes unprepared, the student is able to absorb the material only 10% of the time (student falls behind). There are three meetings (lectures or recitations) every week. If student A is well-prepared at the beginning of week # 1, what is the probability that the student is well prepared by the start of week # 2. '1's and -1's are transmitted in in a 0.6:0.4 ratio in a communication system. Because of the noise in the channel, is received as a '1, 50% of the time and ‘1' is received as a ‘-T 40% of the time and rest of the time '1, is received as a 'O. Similarly, .1, is received as a '-1, 50% of the time and .1, is received as a '1, 40% of the time and rest of the time '-1' is received as a '0', (i) Show the transition chart and the transition matrix i) What is the probability of receiving a 9. If a '1' is observed, what is the probability that it was transmitted as a 1? 10. The FLU season will be upon us shortly. CDC estimates that it is about 60% successful. On the other hand, the chance of contracting FLU among unvaccinated population is 75%, if only 30% of the people get vaccinated (not acceptable), what is the probability that a person selected at random will be afflicted with FLU this season? Show the transition chart and display the transition matrixExplanation / Answer
Ans:
10)
P(not flu/vaccinated)=0.6
P(flu/vaccinated)=1-0.6=0.4
P(flu/unvaccinated)=0.75
P(no flu/unvaccinated)=1-0.75=0.25
P(vaccinated)=0.3
P(unvaccinated)=1-0.3=0.7
P(flu)=P(flu/vaccinated)*P(vaccinated)+P(flu/unvaccinated)*P(unvaccinated)
=0.4*0.3+0.75*0.7
=0.12+0.525=0.645
P(flu)=0.645
Transition matrix:
[P(no flu); P(flu)] = [P(no flu|vaccinated) P(no flu|unvaccinated); P(flu|vaccinated) P(flu|unvaccinated)] X [P(vaccinated); P(unvaccinated)]
[0.355 0.645]=[0.6 0.25; 0.4 0.75]*[0.3, 0.7]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.