A consulting firm submitted a bid for a large research project. The firm\'s mana
ID: 2924174 • Letter: A
Question
A consulting firm submitted a bid for a large research project. The firm's management initially felt they had a 50–50 chance of getting the project. However, the agency to which the bid was submitted subsequently requested additional information on the bid. Past experience indicates that for 70% of the successful bids and 42% of the unsuccessful bids the agency requested additional information.
What is the prior probability of the bid being successful (that is, prior to the request for additional information) (to 1 decimal)?
What is the conditional probability of a request for additional information given that the bid will ultimately be successful (to 2 decimals)?
Compute the posterior probability that the bid will be successful given a request for additional information (to 2 decimals).
Explanation / Answer
Ans:
1)S=successful
US=unsuccessful
R=request information
Given that
P(S) = 0.5
P(R|S) = 0.70
P(R/US)=0.42
1)P(S)=0.5
2)P(R/S)=0.70
3)P(S|R) = P(S and R) / P(R )
= 0.5*0.70 / (0.5*0.70+ 0.5 * 0.42)
=0.35/(0.35+0.21)
= 0.35/0.56
=0.625
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.