Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

carolina Barros (3) Review: Chapter 7 Exam Due on Oct 9 at 1 AM BRT Assignment:

ID: 2923081 • Letter: C

Question

carolina Barros (3) Review: Chapter 7 Exam Due on Oct 9 at 1 AM BRT Assignment: Review: Chapter 7 Exam (Practice) Assignment Score: 0.00% Save Submit Assignment Question 7 of 20 5 Check My Work , A population has a mean of 120 and a standard deviation of 10. Ifa sample of size 25 is collected, how much distance on average is expected between the sample mean and the population mean? a. 10 9, 11 O d. It is impossible to tell. 12. 13. 14. 15. O 16 O Check My Work 19. O 20. Icon Key e Question 7 of 20

Explanation / Answer

standard deviation = 10

sample size i.e n= 25

Standard error is average distance between the sample mean and the population mean

Formula for standard error = standard error/n

standard error = 10/25 = 10/5 = 2

average distance between the sample mean and the population mean = 2