c Secure I https://www.mathxl.com/Student/ ::: Apps For quick access, place your
ID: 2923002 • Letter: C
Question
c Secure I https://www.mathxl.com/Student/ ::: Apps For quick access, place your bookmarks here on the bookrn I @ other bookmarks - CRN 15780 ne Homework: Section 6.1 Save Homework Score: 0.67 of 1 pt 9 of 12 (11 complete) HW Score: 80.56. 6.1.46-T Question Help A random sample of the closing stock prices in dollars for a company in a recent year is listed below Assume that is $1.77 Construct the 90% and 99% confidence intervals for the population mean. Interpret the results and compare the widths of the confidence intervals 17.05 20.21 16.54 20.83 21.62 1923 22.06 1703 16.03 20.08 1901 2156 19.09 1781 17.76 20.69 The 90% confidence interval is (1 -D Round to two decimal places as needed.) Enter your answer in the edit fields and then click Check AnswerExplanation / Answer
Standard deviation of sampling distribution, x = / sqrt( n ) = 1.77/sqrt(16) = 0.4425
sampling distribution mean, x = 306.6/16 = 19.1625
For 90% CI, zcrit = +/- 1.64
90% CI = x +/- zcrit * x = 19.1625 +/- 1.64 * 0.4425 = (18.4368, 19.8882)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.