c = 2.99792458 Times 10^8 m/s h = 6.626068 Times 10^-34 j middot s electron mass
ID: 1058729 • Letter: C
Question
c = 2.99792458 Times 10^8 m/s h = 6.626068 Times 10^-34 j middot s electron mass = 9.109 Times 10^-31 kg c = lambda v E_phi = hv for change in energy level of H atom: E_phi = |Delta E_atom| = |-2.1798 Times 10^-18 J(1/n^2_f - 1/n^2_i)| One of the prominent X-ray lines from chromium has a wavelength of 229.0 pm. What is the frequency? What is the energy per photon? The photoelectron binding energy of a sample of magnesium is 5.86 Times 10^-19 j. If light with a wavelength of 254 nm strikes the magnesium surface, and a photoelectron is ejected, what is the maximum kinetic energy of that electron?Explanation / Answer
1)
wavelength = 229.0 pm = 2.290*10^-10 m
frequency = c/wavelength
= (3*10^8 m/s) / (2.290*10^-10 m)
= 1.31*10^18 Hz
E = h*f
= (6.626*10^-34) * (1.31*10^18)
=8.68*10^-16 J
i am allowed to answer only 1 question at a time. Please ask other as different question
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.