The distance x, in feet, between successive cars on a certain stretch of highway
ID: 2922928 • Letter: T
Question
The distance x, in feet, between successive cars on a certain stretch of highway has the following probability density function, where k 1/a and a is the average distance, in feet, between successive cars over some period of time f(x)-ke x, for 0sx00 A transportation planner determines that the average distance between cars on a certain highway is 140 ft. What is the probability that the distance between two successive cars, chosen at random, is 40 ft or less? oenween cars on acertain ig 140 t P(0 xs 40) = (Round the final answer to four decimal places as needed. Round all intermediate values to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
from above exponential distribution k=1/mean =1/140
therefore P(0<=x<=40 ) =1-e-kt =1-e-40/140 =0.2485
plese revert for any clarification required
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.