Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The distance between the centers of the wheels of a motorcycle is 165 cm. The ce

ID: 2190331 • Letter: T

Question

The distance between the centers of the wheels of a motorcycle is 165 cm. The center of mass of the motorcycle, including the rider, is 82.5 cm above the ground and halfway between the wheels. Assume the mass of each wheel is small compared to the body of the motorcycle. The engine drives the rear wheel only. What horizontal acceleration of the motorcycle will make the front wheel rise off the ground? I know i do: according ro the given problem ? Fx = m ax fs = m ax ? ? = I ? Fg (0) - n (85.0 cm) + fs(75.0 cm) = 0 ? Fy = m ay n - Fg = 0 on combining and substituting we get - m g (85.0 cm) + m ax (75.0 cm)= 0 ax = ........ m / s2 (I KEEP GETTING 19.6 HELP!!!)

Explanation / Answer

we have to considere the moment whem front wheel is just above the ground and therefore we can assume zero normal force there..; now,balancing torque about rear contact with ground.....; 82.5*ma=(165/2)*mg ; a=g ; a=9.81 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote