Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain restaurant claims that its hamburgers have a mean fat content less tha

ID: 2917672 • Letter: A

Question

A certain restaurant claims that its hamburgers have a mean fat content less than 10 grams. You work for a nutritional health agency and are asked to test this claim. You find that a random sample of 60 hamburgers has a mean fat content of 9.5 grams and a standard deviation of 2.8 grams. Set up the null and alternate hypotheses to test the claim that the mean fat content is less than 10 grams. What is the standardized test statistic z and what is the p-value? At =.05, state your decision.

Explanation / Answer

=10, n=60, x-bar=9.5, S=2.8 The test hypothesis is Ho:>=10 Ha:
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote