A certain organic acid (A) was prepared by dissolving 3 g of A in 100 mL. of wat
ID: 1058987 • Letter: A
Question
A certain organic acid (A) was prepared by dissolving 3 g of A in 100 mL. of water. The solubility of A in water is 3g/100 mL and solubility in an organic solvent (dichloromethane) is 6g/100 mL. An organic chemistry student was asked to extract compound A using on either on portion of 50 mL. dichloromethane or two 25mL. portions of dichloromethane. a) What is the mass of compound A that can be extracted using one 50 mL portion of the organ solvent? b) What is the mass of compound A that can be extracted using two 25 mL portions of the organic solvent?Explanation / Answer
1. Distribution coefficient for A = 6/3 = 2
a) extraction with 50 ml organic solvent
2 = (x/50)/[(3 - x)/100]
0.06 - 0.02x = 0.02x
x = 0.06/0.04 = 1.5 g
so 1.5 g would be extracted with a 50 ml portion of organic solvent
b) first extraction with 25 ml
2 = (x/25)/[(3 - x)/100]
0.06 - 0.02x = 0.04x
x = 0.06/0.06 = 1 g
Second extraction
2 = (x/25)/[(2 - x)/100]
0.04 - 0.02x = 0.04x
x = 0.04/0.06 = 0.667 g
total mass of A extracted = 1.667 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.