It would be nice if you could help me with this question. The wall thickness of
ID: 2917586 • Letter: I
Question
It would be nice if you could help me with this question. The wall thickness of 25 glass 2-liter bottles was measured bya quality-control engineer. The sample mean was x = 4.05millimeters, and the sample standard deviation was s =0.08 millimeter. Find a 95% lower confidence bound for mean wallthickness. Interpret the interval you have obtained. The wall thickness of 25 glass 2-liter bottles was measured bya quality-control engineer. The sample mean was x = 4.05millimeters, and the sample standard deviation was s =0.08 millimeter. Find a 95% lower confidence bound for mean wallthickness. Interpret the interval you have obtained.Explanation / Answer
=0.05, Z(0.05)=1.645 (check normal table) The 95% lower confidence bound is x-bar - 1.645*s/n = 4.05 -1.645*0.08/25 = 4.024
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.