For Questions #7-12: Surfers know that the best waves from distant storms have p
ID: 291508 • Letter: F
Question
For Questions #7-12: Surfers know that the best waves from distant storms have periods of about 14 seconds. The object of this activity is to compute how long it takes the 14 second period waves to travel 6,000 km across the Pacific Ocean. What is the wave period for the wave described above? Include your units. Using the relationship between wavelength (L) and period (T) (equation 8.4-given belowl, what is the wavelength for the above wave? Be sure to include your units. Report your answer to one decimal point. Don't forget to round up or down accordingly. 7. 8. 1 (in meters) = 1.56 * T2 The average depth of the Pacific Ocean is 4280 m. What is the wave base for the above wave? Be sure to include your units. Report your answer to one decimal point. 9. 10. Is the above wave a deep-water wave or shallow water wave? 11. Calculate the speed of the wave (in meters/second). Be sure to include your units. Report your answer to one decimal point. Don't forget to round up or down accordingly Remember that the speed of a wave is: Wave speed (s) Wavelength Period (T) 12. Compute the time it takes this wave to travel 6,000 km across the Pacific. Your answer needs to be in hours. Report your answer one decimal point out and round up (or down) accordingly. Watch your units!!!Explanation / Answer
7. Wave period is the time taken by a wave to complete one cycle. It is 14 seconds. 8. L =1.56 x T2 . T = 14 s . Wave length = 1.56 x 1 4x 14 = 305.76 m 9. Depth of pacific ocean = 4280 m. Wave base = Wave length / 2. = 305.76 / 2 = 152.88 m 10. Depth/Length 4280/ 305.76 = 13.99 < 20 . This is a shallow water wave since D/L ratio is less than 20. 11. Wave Speed =Wavelength/period . That is 305.76/14 which is equal to 21.84 m/s. 12. For one cycle, the wave takes 14 seconds and a wavelength of 305.76 m. To complete 6000 km that is 6000 x 103 m , No cycles = (6000 x 1000) / 305.76 = 19.62 x 103 cycles. For one cycle, the wave takes 14 seconds. then for 19.62 x 103 cycles, the wave takes, 19.62 x 103 cycles x 14 = 274.72 x 103 seconds. Converting to hours, (divide by 60 to minutes and again by 60 to hours), 274.72 x 103 / (60*60) = 76.31 hours.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.