A choir director thinks that 15% of her choir doesnot read music. To test her cl
ID: 2914658 • Letter: A
Question
A choir director thinks that 15% of her choir doesnot read music. To test her claim, she selected 35 choir membersand found that 6 could not read music. The test value for thishypothesis would be 1.34. True orFalse Show how to calculate this problem also,please. A choir director thinks that 15% of her choir doesnot read music. To test her claim, she selected 35 choir membersand found that 6 could not read music. The test value for thishypothesis would be 1.34. True orFalse Show how to calculate this problem also,please. Show how to calculate this problem also,please.Explanation / Answer
probability that the choir can read music(the teacher thinks)=p = 0.15 probability that the choir can not read music= q =1-p=0.85n = 35
expected value= = np = 35 x 0.15 = 5.25
= npq = (35 x 0.15 x 0.85) =4.4625 X = 6
test statistics, z = (X-)/ = (6-5.25)/4.4625 =0.168
n = 35
expected value= = np = 35 x 0.15 = 5.25
= npq = (35 x 0.15 x 0.85) =4.4625 X = 6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.