The probability that a tomatoseed will germinate is 0.7. A gardener plants seeds
ID: 2914198 • Letter: T
Question
The probability that a tomatoseed will germinate is 0.7. A gardener plants seeds in batches of12. What is the mean number of seeds per batch that shouldgerminate? If, in an acre plot, the seeds growth is normallydistributed with a mean of 340 and a standard deviation of 12.8,what is the probability that a randomly selected plot will containless than 325 successes? The probability that a tomatoseed will germinate is 0.7. A gardener plants seeds in batches of12. What is the mean number of seeds per batch that shouldgerminate? If, in an acre plot, the seeds growth is normallydistributed with a mean of 340 and a standard deviation of 12.8,what is the probability that a randomly selected plot will containless than 325 successes?Explanation / Answer
prob. that each seed will germinate is 0.7 garderner plants 12 seeds in a batch thus mean number of seeds germinating in a batch is0.7*12=8.4 in an acre plot seeds are normally distributed with mean=340 and std. deviation =12.8 Prob. that less than 325 seeds will germinate P(X<325) we will covert this to standard normal variable z wherez=x-/ P(X<325)=P(Z<325-340/12.8) =P(Z<-15/12.8) =P(Z<-1.171875) =1-P(Z<1.171875˜1.17) using std normal table P(X<325)=1-0.879=0.121 hope this helpsRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.