How large a sample is needed if one desires a margin of error within.04 of the t
ID: 2907579 • Letter: H
Question
How large a sample is needed if one desires a margin of error within.04 of the true population proportion, p and 98% confidence? obtain a 95% C. I. for the population mean life span of a guinea pig(in days) if a sample of 3 guinea pigs have mean testseore of 550 with a standard deviation of 70. fe span obtain a 90% C. for the population proportion that favor John Jones if out of a sample of 1200 registered voters, 580 favor candidate John Jones. obtain a 99% C. for the population proportion that favor Bill 41C, if out of a sample of 100 registered voters, 64 favor Bill 41C. obtain a 99% C. l. for the population mean test score if a sample of 20 students have mean test score of 64 with a standard deviation of 12 I desire a 93.42% CI. for the population proportion, what value of z do I use?Explanation / Answer
1 )
if p ^ is not given
n = z^2/(4e^2)
z for 98 % = 2.327
e = 0.04
n = 2.327^2 /(4 * 0.04^2)
= 846.08265625
hence
n = 847
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.