The actual manufacturing overhead incurred at Hogans Corporation during April wa
ID: 2900483 • Letter: T
Question
The actual manufacturing overhead incurred at Hogans Corporation during April was $51,800, while the manufacturing overhead applied to Work in Process was $66,000. The company's Cost of Goods Sold was $281,000 prior to closing out its Manufacturing Overhead account. The company closes out its Manufacturing Overhead account to Cost of Goods Sold. Which of the following statements is true?
The actual manufacturing overhead incurred at Hogans Corporation during April was $51,800, while the manufacturing overhead applied to Work in Process was $66,000. The company's Cost of Goods Sold was $281,000 prior to closing out its Manufacturing Overhead account. The company closes out its Manufacturing Overhead account to Cost of Goods Sold. Which of the following statements is true?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Option C is correct.
Notes:
Manufacturing Overhead Applied = 66000
Manufacturing Overhead Incurred = 51800
Manufacturing Overhead Overapplied = 66000 - 51800 = 14200
Cost of Good Sold after Closing Out = 281000 - 14200 = 266800
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.