A) Harry recently graduated in engineering. His employer will give him a raise o
ID: 2900350 • Letter: A
Question
A)
Harry recently graduated in engineering. His employer will give him a raise of $2500 per year if he passes the FE (Fundamentals of Engineering exam). Over a career of 40 years, what is the PW of the raise at i= 7%?
B)
What is the present worth of the following cashflows?
- $1400 per year for 8 years at 9%.
- $1400 per year starting in year 4 and continuing through year 11 at 9%.
Please show ALL work and answer all parts of the question. 5 stars will be given to whoever answers completely and correctly.
Explanation / Answer
PW = 2500/1.07 + 2*2500/1.07^2 + 3*2500/1.07^3 +....................40*2500/1.07^40
PW = 2500*[ 1/1.07 + 2/1.07^2 +.............40/1.07^40 ]
PW/1.07 = 2500* [1/1.07^2 + 2/1.07^3 +...........40/1.07^41]
PW - PW/1.07 = 2500*[ 1/1.07 + 1/1.07^2 + 1/1.07^3 +...........1/1.07^40 - 40/1.07^41]
0.06542*PW = 2500*10.835
PW = $414,061.187
B) PV = 1400 [ 1/1.09 + 1/1.09^2 + 1/1.09^3 +...........1/1.09^8]
PV = $7,748.75
PV = 1400/1.09^4 + 1400/1.09^5 +.......1400/1.09^11
PV = 1400*[1/1.09 + ..........1/1.09^8]*1/1.09^3
PV = $5983.45
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.