14 points I Previous Answers A Ferris wheel o radius 100 feet is rotating at a c
ID: 2895649 • Letter: 1
Question
14 points I Previous Answers A Ferris wheel o radius 100 feet is rotating at a constant angular speed rad sec counterclockwise. Using a stopwatch, the rider finds it takes 3 seconds to go from the lowest point on the the lowest point of the ride is 3 feet above ground level. My Notes ide to a aint which s level with the top of a 44 t pole. Assume bound ael Let ae x y be the coordinates of the ride at time t seconds; i e the para metric equations. Assuming the rider begins at the owest point on the wheel, he the parametric equations will hove the fo m: cos t 2 and y -rsi at-T where r can be determined om the nformation given. Provide answers below accurate to 3 dec mal places. Note: we have mposed a coordinate system so that the center of the erris wheel is the origin. There are other ways to impose coordinates, leading to different parametric equations.) (a)/ " 100 -feet (b) -0325 rad/sec (c) During the first revolution of the wheel, find the times when the rider's height above the ground is 80 feet first time = 7667 second time- 11.63 x secExplanation / Answer
Solution:
As shown in fig r = 100ft
Find the change in angle for 3 seconds.
cos() = (100 + 3 - 44 ft) / (100 ft)
cos() = 0.59
() = 0.9397 rad
Calculate .
= /t
= (0.9397 rad) / (3 s)
= 0.313 rad/s
Parametric equation for y:
y(t) = 3 ft + (100 ft)sin(0.313t - /2)
Find first 2 times for y = 80 ft.
80 = 103 + 100 sin(0.313t - /2)
-0.23 = sin(0.313t - /2)
sin-1(-0.23) = (0.313t - /2)
-0.232078 + 2n = 0.313t - /2 or ( + 0.232078) + 2n = 0.313t - /2
First time:
-0.232078 = 0.313t - /2
1.338718 = 0.313t
t = 4.277 s
Second time:
+ 0.232078 = 0.313t - /2
4.944467 = 0.313t
t = 15.797 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.