7:56 PM ? ohm.lumenlearning.com T-Mobile A manufacturer is making a special volt
ID: 2887848 • Letter: 7
Question
7:56 PM ? ohm.lumenlearning.com T-Mobile A manufacturer is making a special voltage small electronic battery. The total cost, C, (in thousands of dollars) to make the batteries is a function of the number of batteries made u (in thousands) and is given by C()0.002 u 0.13 u +340. The manufacturer plans to charge wholesalers $2.70 per battery A. What is the marginal profit at the production level of 385 thousand batteries? (nearest 0.01) B. What is the marginal profit at the production level of 884 thousand batteries? (nearest 0.01) C. At what production level will profit be maximized? thousand (nearest 1000) License Points possible: 1 This is attempt 1 of 3.Explanation / Answer
A. Profit ,P(u) = R(u) -C(u) = 2.70u -0.002u2-0.13u-340 = -0.002u2+269.87u -340
Marginal profit, P '(u) = -0.004u + 269.87
P '(385) = -0.004(385) + 269.87= 268.33
B . P '(884) = -0.004(884) + 269.87=266.33
C .P '(u)=0
-0.004u+269.87=0
u= 67467.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.