A manufacturer has been selling 1000 television sets a week at $450 each. A mark
ID: 2886800 • Letter: A
Question
A manufacturer has been selling 1000 television sets a week at $450 each. A market survey indicates that for each $10 rebate offered to the buyer, the number of sets sold will increase by 100 per week. Round your answers to the nearest dollar.
(a) Find the demand function (price as a function of units sold).
p(x) =
(b) How large a rebate should the company offer the buyer in order to maximize its revenue?
$
(c) If the company experiences a cost of C(x) = 74,000 + 130x, how should the manufacturer set the size of the rebate in order to maximize its profit?
$
Explanation / Answer
a)
(1000, 450) and (1100, 440)
Slope = (440 -450)/(1100 -1000) = -1/10
p - 450 = (-1/10)(x-1000)
p -450 =(-1/10)x +100
p(x) =(-1/10)x +550
b)
Find revenue as
R(x) =x*p(x)
=(-1/10)x² +550x
Now to maximize, find derivative and set to 0
(-1/10)(2x)+550 =0
-x/5 +550=0
x/5 =550
x=2750
hence
p(2750)=(-1/10)*2750 +550 =275
rebate =$450 -275 =$175
c)
Find profit as
P(x)=R(x)-C(x)
=((-1/10)x² +550x)-(74000 + 130x)
=(-1/10)x² + 420 x - 74000
Now to maximize, find derivative and set to 0
P'(x) =0
(-1/10)(2x) + 420 =0
-x/5 +420=0
x/5 =420
x =5*420
x=2100
p(2100)=(-1/10)*2100 +550 =340
rebate =$450 -340 =$110
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.