A particle moves according to a law of motion s = f(t), t > = 0, where t is meas
ID: 2866775 • Letter: A
Question
A particle moves according to a law of motion s = f(t), t > = 0, where t is measured in seconds and s in feet. f(t)=t^3-15t^2+72t (a) Find the velocity at time t. (b) What is the velocity after 5 s? (c ) When is the particle at rest? (d) When is the particle moving in the positive direction? (Enter your answer in interval notation.) (e) Find the total distance traveled during the first 7 s. (f) Find the acceleration at time t. Find the acceleration after 5 s. (g) Graph the position, velocity, and acceleration functions for the first 7 s. (h) When, for 0Explanation / Answer
S = f(t) = t3 - 15t2 + 72t
a). velocity = ds/dt = 3t2 - 30t + 72
b). velocity after t = 5 sec, velocity = 3(5)2 - 30x5+ 72 = 75 - 150 + 72 = 147 - 150 = -3 ft/sec
c). when particle at rest, velocity = ds/dt = 3t2 - 30t + 72 = 0
t2 - 10t + 24 = 0
t2 - 6t - 4t + 24 = 0
(t - 6)(t - 4) = 0
t = 6 sec or 4 sec
d). positive interval notation, 4<= t <= 6
e). total distance during t = 7 sec
S = f(t) = t3 - 15t2 + 72t = 73 - 15(7)2 + 72x7 = 112 ft
f). aceleration = d^2s/dt^2 = 6t - 30
after 5 sec, aceleration = 6x5 - 30 = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.