Not sure how to approach the question, tried a few different angles but came out
ID: 2866771 • Letter: N
Question
Not sure how to approach the question, tried a few different angles but came out with the wrong answer multiple times, thank you in advance for the help!
Suppose we pump water into an inverted right-circular cone tank at the rate of 2 cubic feet per minute. The tank has the height 9 ft and radius on the top is 7ft. What is the rate at which the water level is rising when the water is 5 ft deep? Leave the answer approximate. You may use the formula for the volume of the right-circular cone of radius r and height h: V=(1/3) pi(r^2)h. Not sure how to approach the question, tried a few different angles but came out with the wrong answer multiple times, thank you in advance for the help!Explanation / Answer
Let's start with some variables R= 9ft maximum radius
r(h) - radius as a function of the height
The radius of a cone varies like r(h) = R/H*h = 9/7 *h
the volume at the height h is V=1/3 * pi * r(h)^2 * h
We can plug in r(h) V=1/3 * pi * (9/7)^2 h^2 * h = 1/3 * (9/7)^2 * pi * h^3
The change in volume of the fluid in the cone is found by taking the derivative of that formula using the chain rule
dV/dt = 1/3*pi*(9/7)^2*(3*h^2)*dh/dt
Now we know dV/dt which is the given volumetric flow rate. By plugging in h=4ft for the height we want, we can solve the above equation for dh/dt which is the rate of change of the height of the fluid.
so we got dh/dt = 49/(1296 pi)*dV/dt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.