The function s=f(t) gives the postion of a body moving on a cooridinate line, wi
ID: 2863708 • Letter: T
Question
The function s=f(t) gives the postion of a body moving on a cooridinate line, with s in meters and t in seconds, for given time interval. Use s(t) to find the indicated quantities.
9) s = 4t^2 + 2t + 4, 0 less than or equal to t and t less than or equal to 2
Find the body's displacment and average velocity for the given time interval.
A) The displacement is 20 m. The average velocity is 20 m/sec.
B) The displacement is 20 m. The average velocity is 10 m/sec.
C) The displacement is 12 m. The average velocity is 18 m/sec.
D) The displacement is 28 m. The average velocity is 14 m/sec.
Explanation / Answer
given equation is ,s=4t2+2t+4, 0-<t-<2.---------------->1
we get,diplacement on substituting,t=2 in eq.1.
:.s=4(2*2)+2(2)+4.
=24m.
substitute,t=0sec,
s=4m.
:.s=24-4=20m.
diferentiate eq.1. we get.velocity.
ds/dt=8t+2.
sub,t=2sec.
ds/dt=8(2)+2.
=18m/sec.
sub,t=0sec.
ds/dt=2m/sec.
:.ds/dt=18-2=16m/sec.
ans:b.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.