A truck has a minimum speed of 15 mph in high gear. When traveling x x mph, the
ID: 2861076 • Letter: A
Question
A truck has a minimum speed of 15 mph in high gear. When traveling x x mph, the truck burns diesel fuel at the rate of 0.0073212(1024x +x)galmile 0.0073212(1024x+x)galmile Assuming that the truck can not be driven over 51 mph and that diesel fuel costs $1.44 a gallon, find the following.
(a) The steady speed that will minimize the cost of the fuel for a 490 mile trip.
x= x=
(b) The steady speed that will minimize the total cost of the trip if the driver is paid $12 an hour.
x= x=
(c) The steady speed that will minimize the total cost of a 540 mile trip if the driver is paid $20 an hour.
x= x=
Explanation / Answer
solution:
a) here the fuel is proportional to
f(x)=(a/x+x)
f'(x)=1-ax^-2
for f to be minimum
f'=0
a=x^2
if a=1024
the x=32
so cost of fuel will be minimised at x=34
b) now for 490 miles trip
Time taken = distance/speed
suppose speed = y and distance = 490 then the time taken will be 560/x
and the driver is paid amount (490/x) * 12 = 5880/x
now the cost of the fuel is given by 0.0073212(1024/x +x)galmile*$1.44*490 mile
=05.1658 [(1024/x)+x]
so total cost of trip= paid to driver + fuel expenses
= 5.1658 [(1024/x)+x] +5880/x =11169.77/x +5.1658x
now or miniise this
d(total cost)/dt=0
5.1658-11169.77x^-2=0
x=46.5
c) now same problem for 540 mile and 20$ per hour
changing the calculations
the driver is paid amount (540/x) * 20 = 10800/x
the cost of the fuel is given by 0.0073212(1024/x +x)galmile*$1.44*540 mile
=05.6929 [(1024/x)+x]
now totALcost= = 5.6929 [(1024/x)+x] +10800/x =16629.52/x +5.1658x
for minimise
its derivative=0
5.1658 - 16629.52x^-2=0
x=56.73
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.