A truck is carrying a steel beam of length 14.5 m on a freeway. An accident caus
ID: 1774379 • Letter: A
Question
A truck is carrying a steel beam of length 14.5 m on a freeway. An accident causes the beam to be dumped off the truck and slide horizontally along the ground at a speed of 24.5 m/s. The velocity of the center of mass of the beam is northward while the length of the beam maintains an east–west orientation. The vertical component of the Earth's magnetic field at this location has a magnitude of 45.5 T. What is the magnitude of the induced emf between the ends of the beam? Incorrect: Your answer is incorrect. Your response is off by a multiple of ten. mV
Explanation / Answer
L = length = 14.5 m
v = speed = 24.5 m/s
B = vertical component of magnetic field = 45.5 x 10-6 T
Induced emf is given as
E = BL v
E = (45.5 x 10-6) (14.5) (24.5)
E = 0.0162 Volts = 16.2 mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.