Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Burning natural gas produces carbon dioxide (CO2) at a rate of 0.05 kg CO2 per m

ID: 285560 • Letter: B

Question

Burning natural gas produces carbon dioxide (CO2) at a rate of 0.05 kg CO2 per megajoule (MJ) of energy produced by burning natural gas. Burning gasoline produces CO2 at a rate of 2.3 kg CO2 per liter of gasoline.

How many kg of CO2 did you emit by using the portable gasoline generator to power your 5 devices?

How many kg of CO2 did you "emit" by using electricity from the Ames municipal power plant?

Hint: Burning 1 cubic foot of natural gas releases 1.085 MJ of thermal energy. the Ames municipal power plant has the capacity to produce 800,000 kWh per day using 10 million cubic feet (mcf) of natural gas each day.  the Ames municipal power plant has the capacity to produce 800,000 kWh per day using 10 million cubic feet (mcf) of natural gas each day.  
Gallons of gasoline used to operate 5 devices = 1.19 gallons
Liters of gasoline used to operate 5 devices = 4.52 liters
Cost of gasoline consumed = $ 2.08
Type out your answers using the following format and round your answers to the second decimal place:

Mass of CO2 produced by using the generator = XX kg.
Mass of CO2 produced by using Ames municipal electricity = YY kg.

Name of Device Energy Consumption Rate (Watts) Estimated Usage in a Day (hours) Amount of Energy Consumed (kWh) Cost of Energy Consumption ($) 1 stereo system   33 1.5 0.0495 0.0047817 2 Galaxy s8 phone charger 5 3 0.015 0.001449 3 TV > 40" 234 3 0.702 0.0678132 4 fridge 225 24 5.4 0.52164 5 dishwasher 330 3 0.99 0.095634 Total Energy (kWh) Total Cost ($) 7.16 0.69

Explanation / Answer

Mass of CO2 produced by using the generator = 1.288 kg

Mass of CO2 produced by using Ames municipal electricity = 5839.0234 kg

Explanation-

Amount of energy consumed=7.16kWh=25.776MJ

Amount of CO2 emitted= 0.05×25.776=1.2888 kg

Ames power plant:

800000 kwh off 1000000 ft3 of gas

=> 7.16 kwh off 89.5 ft3 of gas

= 2534.358 L of gas

Amount of CO2 produced= 2534.358× 2.3 = 5829.0234 kg

We were glad to answere this question. Let us know if you have any further queries. Do like the answere if you were satisfied.

Regards.