Burning of 1 gm of coal : a. will produce how much heat energy? b. Will produce
ID: 2251215 • Letter: B
Question
Burning of 1 gm of coal :
a. will produce how much heat energy?
b. Will produce how many gms of carbon di-oxide
c. How much energy can be obtained if the entire mass of this coal can be converted to energy
d. Assuming you weigh about 50kg, what distance you need to walk on a horizontal surface to burn off energy equal to what is obtained by burning 1 gm of coal
e. How much do you need to climb vertically to burn off the same amount of heat
f. What will be the rise in temperature if the heat is used to heat 1 cc of water initially at 10 C?
Explanation / Answer
a) Coal produces 27000J/g
b)moles of CO2 produces=1/12=44/12g=3.67g
c)E=mc^2=9*10^13J
d)Work done =0. Therefore, distance=infinite
e)Distance=E/mg=55.1m
f)rise in T=Q/mc=90C (since water would reach boiling point and partially boil)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.