a plane traveling horizontally at 100 m/s over flat ground at an elevation of 40
ID: 2849551 • Letter: A
Question
a plane traveling horizontally at 100 m/s over flat ground at an elevation of 4000 meters must drop an emergency packet on a target on the ground. the trajectory of the packet is given by x=100t, y=-4.9t^2+4000, for t0, where the origin is the point on the ground beneath the plane at the moment of release.
A: how many horizontal meters(to the nearest tenth of a meter) from the target should the packet be released in order to hit the target?
B: how far (to the nearest tenth of a meter) does the package travel from the moment of release until the time it hits the target?
Explanation / Answer
for some reason i am unable to upload the pic.please follow the link below
http://tinypic.com/view.php?pic=b9d9jp&s=9#.Vja1oLOkVC0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.