Finance Question: please help, thank you. You are considering the purchase of a
ID: 2826765 • Letter: F
Question
Finance Question: please help, thank you.
You are considering the purchase of a common stock that paid a dividend of $2.00 yesterday. You expect this stock to have a growth rate of 15 percent for the next 3 years, resulting in
dividends of D1=$2.30, D2=$2.645, and D3=$3.04. The long-run normal growth rate after year 3 is expected to be 10 percent (that is, a constant growth rate after year 3 of 10% per
year forever). If you require a 14 percent rate of return, how much should you be willing to pay for this stock?
Explanation / Answer
One should be willing to pay the intrinsic value or fair price, computed using the present value of dividends
Intrinsic value or fair Price=2.3/1.14+2.645/1.14^2+3.04/1.14^3+(3.04*(1+10%)/(14%-10%))/1.14^3=62.53
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.