Finally, imagine that $10,000,000 of this CMO was set aside to form floater and
ID: 2723774 • Letter: F
Question
Finally, imagine that $10,000,000 of this CMO was set aside to form floater and inverse floater securities that will generate payments based on the WAC 5% on the pool at origination. If the payment rule to the floater class is LIBOR+60bp and $6 million is the principal balance allocated to the floater class, answer the following questions:
A.What is the maximum cap rate on the floater class?
B. If LIBOR is currently at 3%, what is the payment to the inverse floater class?
C. If LIBOR is currently at 10%, what is the payment to the floater class?
Explanation / Answer
Part A
Maximum cap rate is equal to inverse floater class rate. Therefore, it would be 5%.
Part B
Payment to inverse floater class is fixed at 5%. Therefore annual payment would be:
Annual payment = 10,000,000 x 5%
= 500,000
Part C)
Since CAP is 5%, Interest rate cannot increase to 10%. So it will remain at 5%.
Annual payment = 10,000,000 x 5%
= 500,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.