A firm has a $200,000 line of credit with a 5% compensating balance requirement.
ID: 2826210 • Letter: A
Question
A firm has a $200,000 line of credit with a 5% compensating balance requirement. The quoted rate on the line is prime +5%, and the prime rate is currently 3.5%.
What is the effective annual rate (EAR)?
Note: You don't need to know how much the firm borrows, the EAR will be the same for all borrowings $200,000 or less. However for convenience in calculations, you may assume that the firm borrows $100,000.
Express your answer as a percentage, for example 3.18% should be entered as 3.18 without the percentage sign.
Explanation / Answer
Total amount borrowed = 100000/95% = $ 1,05,263 Interest for the year = 105263*(5%+3.5%) = $ 8,947 EAR = 8947/100000 = 8.95%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.