Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $460
ID: 2820931 • Letter: D
Question
Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $460,000. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project’s five-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $55,000. The sausage system will save the firm $155,000 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $29,000. If the tax rate is 21 percent and the discount rate is 10 percent, what is the NPV of this project? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
Cost of Equipment = $460,000
Useful Life = 5 years
Annual Depreciation = Cost of Equipment / Useful Life
Annual Depreciation = $460,000 / 5
Annual Depreciation = $92,000
Initial investment in NWC = $29,000
Salvage Value = $55,000
After-tax Salvage Value = $55,000 * (1 - 0.21)
After-tax Salvage Value = $43,450
Pretax Annual Cost Saving = $155,000
Operating Cash Flows = Pretax Annual Cost Saving * (1 - tax) + tax * Annual Depreciation
Operating Cash Flows = $155,000 * (1 - 0.21) + 0.21 * $92,000
Operating Cash Flows = $141,770
NPV = -$460,000 - $29,000 + $141,770 * PVIFA(10%, 5) + $43,450 * PVIF(10%, 5) + $29,000 * PVIF(10%, 5)
NPV = -$460,000 - $29,000 + $141,770 * 3.7908 + $43,450 * 0.6209 + $29,000 * 0.6209
NPV = $93,405.92
So, net present value of this project is $93,405.92
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.